Něco historie

Riichi mahjong je hra, která se hraje se sadou 136 kamenů, 36 kamenů v barvách bambusů, kol a znaků, 16 kamenů větrů a 12 kamenů draků. Cílem hry je sesbírat sady odpovídajících si kamenů podle barvy a hodnoty, a snažit se o to, aby všechny kameny v ruce dostaly tvar, vhodný k zavření hry. Přestože se hraje s kameny připomínajícími domino, jeho principy jsou mnohem bližší karetním hrám ( celá jedna část pravidel kolem kompletace sad nápadně připomíná u nás oblíbeného „žolíka“ ).

Hra samotná je poměrně jednoduchá, hráči berou a odhazují kameny a snaží se zkompletovat kameny na ruce tak, aby s nimi mohli uzavřít, komplikuje ji ale řada rituálů které se v průběhu času kolem hry vyvinuly. Tyto rituály nejsou samoúčelné, vzhledem k tomu, že se riichi mahjong využívá i k hazardní hře, jsou směrovány k zmenšení šancí na podvádění.

Kolem vzniku a historie mahjongu se vyskytuje celá řada mýtů a pověstí. Vznik mahjongu je spojován s některými význačnými postavami čínské historie ( dokonce i s Konfuciem), a mluví se o stovkách nebo i tisících let , po které se tato hra hraje. Většina těchto informací připomíná spíše českou historii kolem rukopisu Zelenohorského a Královedvorského, a jsou skutečně jen pokusy o to , dodat mahjongu zdání mnohem delší historie, a tím i větší atraktivity.

Ve skutečnosti je historie mahjongu mnohem kratší, a nevyskytují se žádné důkazy o tom, že by tato hra existovala před rokem 1870. Kdo a jak tuto hru uvedl do života v tomto období také není jasné, existuje řada teorií, opět spojovaných s různými osobnostmi. Mě osobně ( aniž bych pro to měl nějaké důkazy) se nejvíc líbí poměrně prosté vysvětlení, které říká, že mahjong vznikl na bázi tehdy existujících čínských karetních her a čínského domina, a že prostě někoho napadlo, zahrát si původně karetní hru s vhodnými dominovými kameny.

Ať už to bylo, jak chtělo, v letech 1870-1880 se mahjong hrál v provincii Gekian a začal se postupně šířit do dalších provincií v Číně. Až do roku 1905 byl znám pouze v nejbližším okolí svého vzniku, ale během následujících patnácti let podnikl vítězné tažení, během kterého se rozšířil to téměř celé Číny natolik, že vytlačil z pozice nejoblíbenější hry čínské šachy. V té době byla také upřesněna pravidla , a ustanovena řada rituálů, které s hrou souvisí.

Okolo roku 1920 došlo k velmi důležité události. Mahjong byl „objeven“národy mimo Čínu a začal se šířit i mimo její hranice. Do Japonska dorazil již dříve ( okolo roku 1907) ale teprve kolem roku 1920 se stal módní záležitostí. Většina zemí přijala mahjong takový jaký byl, i s původními pravidly, některé země (USA, Japonsko) však šly svou cestou, a mahjong tam doznal řady změn. Tyto změny spočívaly v tom, že mahjong byl nejprve zjednodušen, a pak následně znovu zkomplikován řadou nových pravidel. Největší změnou v Japonsku bylo to, že existuje pouze jeden vítěz, který získává body. Ostatní pouze platí a neexistují žádné body za druhé místo a nemůže tak dojít k tomu, že hráč který nevyhrál, je nakonec ohodnocen více body než vítěz.

Změn proti původním čínským pravidlům je v japonském mahongu více, ale povedlo se je vyvážit tak, že překvapivě nešly proti původnímu smyslu hry, a tato hra, pod názvem „riichi“ mahjong se tam stala velmi populární.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s