Začínáme od začátku

 Každý začátek je těžký. Začít hrát mahjong je velmi jednoduché v situaci, kdy už  známe nejlépe alespoň 3 další lidi, kteří ho umějí hrát. Pak není nic jednoduššího, prostě se přidáme, zběžně přečteme pravidla a začneme hrát. Spoluhráči budou většinou rádi, že našli dalšího potenciálního závisláka, přimhouří oko nad chybami, vysvětlí nejasnosti, a než se nadějeme, už jsme v tom až po uši.
Situace je jiná ve chvíli, kdy se zkoušíme naučit hrát mahjong a snažíme se vybudovat vlastní skupinu hráčů, a široko daleko není nikdo, kdo by s tímto úkolem pomohl. Pojďme tedy zodpovědět základní otázky co+kdy+kde+kdo, jak+čím+proč.

Co.

Inu, mahjong. Hodláme hrát mahjong, chceme se ho naučit, chceme dát dohromady partu minimálně čtyř lidí, kteří se ho naučí a zůstanou u něj, tedy budou ho hrát s námi.

Proč.

Pomiňme méně ušlechtilé motivy, jako chorobná ctižádost, potřeba ovládat, co jiní lidé dělají, škodolibé snažení o to, že když jsme do toho spadli my, tak si ostatní zaslouží, aby do toho spadli taky.  Mahjong hodláme hrát pro zábavu a chceme, abychom se u toho bavili všichni. Jedná se tedy vlastně o ušlechtilou pastýřskou činnost, kdy vlastním konáním šíříme do světa radost a štěstí :). Nenechme se tím ale pohltit, paternalistický přístup je něco, před čím lidé, které se chystáme získat, budou utíkat, jako čert před svěcenou vodou.

Kdy.

Dalo by se říci kdykoliv. Problém je v tom, že toto kdykoliv znamená u každého konkrétního člověka jiný den a čas. Naším cílem jsou samozřejmě pravidelné schůzky, alespoň jednou týdně, ale k tomu se budeme muset probojovat. Připravme se na spoustu organizování, dobijme mobil, neshazujme ICQ ani e-mail, výsledky se dostaví, pokud nebudeme líní. Ostatní lidé mají své představy o trávení volného času, o tom, že mahjong je to pravé, je budeme muset teprve přesvědčit.

Kde.

Na místo činu neklaďme zpočátku příliš velké nároky. Ano, ideální je tichá místnost s papírovými posuvnými dveřmi, s výhledem na japonskou zahrádku, nenápadnou a nevtíravou obsluhou a  automatickým stolečkem, který sám míchá kameny a připravuje zdi. To co hledáme, je místo, na kterém se nachází stolek s plochou 70x70cm (dá se i na menším, v nouzi i 45×45 ale to už je o nervy), čtyři židle, a není to přímo v průchodu mezi barem a WC.
Byt není úplně ideální, je tam sice klid, ale o obsluhu a občerstvení se musíme starat sami a koneckonců mahjong by měla být společenská událost, takže je lépe, když vyrazíme někam ven.
Poznámka : Velmi dobře se osvědčuje čajovna, bývá tam klid, výzdoba je stylová, obsluha diskrétní a na pódiu si můžeme na vlastní klouby vyzkoušet, co to znamená sedět delší dobu v poloze seiza (klasický japonský sed na patách).

Kdo.

Jeden ze dvou hlavních problémů. Pokud se nám nepodaří sehnat dostatek lidí , je veškerá snaha marná. Mahjong se sice dá hrát i ve třech, ale pravidla jsou pak jiná a není to ono. Lov na lidi hodlám popsat v některém z dalších příspěvků takže tady jen krátce. Hledáme lidi, kteří si ještě nezapomněli hrát, kteří už něco hrají (deskovky, go, nebo aspoň kanastu či žolíka). Lidé kteří se zajímají o Japonsko, nebo třeba o anime a mangu jsou také vhodné oběť. Vybírejme dobře, koneckonců se jedná o lidi, se kterými chceme v budoucnu trávit část svého volného času, to abychom spolu vycházeli, je také důležité.

Čím.

Nedá se nic dělat, ke spáchání zločinu je zapotřebí vybavení, v tomto případě mahjongová sada. Pokud máme umělecké a zároveň řemeslné nadání, můžeme si ji vyrobit, ale předpokládejme, že si ji budeme muset spíše koupit. Naštěstí to není dnes až tak velký problém, na internetu si můžeme vybrat z opravdu velkého množství , a i v kamenných obchodech, které se zabývají prodejem deskovek, hlavolamů a podobných věcí se nějaké najdou.
Sada na riichi mahjong vypadá trochu jinak než ostatní druhy mahjongu, nemá kameny s květinami a ročními obdobími ani žolíky, obsahuje tzv. červené pětky a její součástí jsou tyčinky na počítání bodů. Výrobci se také příliš nezabývají pohodlím hráčů z cizích zemí, takže kameny nemají číselné hodnoty ( obzvláště u znaků je to nepříjemné), větry a draci nemají anglická písmena jako nápovědu.
Proto zpočátku nebudeme příliš nároční, koupíme sadu na čínský mahjong. Pokud obsahuje kameny, ukazatel větru a dvě kostky, je pro nás dost dobrá, a takových se najde všude dost. Je pro pohodlí gaidžinů popsána čísly a písmeny, květiny a roční období vyhodíme, červené pětky oželíme, nebo si pomůžeme červenou barvou a štětečkem a body koneckonců můžeme psát. Až se dostaneme do stadia kdy nám to začne vadit, nebude už problém přesvědčit spoluhráče, že bychom se mohli složit na něco lepšího.

Jak.

Druhý hlavní problém. Jak sami sebe, a ty lidi, které jsme přesvědčili ať to zkusí naučit mahjong a přitom je od něj neodradit. Cest asi existuje více, podívejme se na mé osobní zkušenosti.
Ať chceme nebo nechceme, protože to dáváme dohromady my, budeme se muset naučit pravidla. První setkání s nimi bude asi trochu deprimující, mají hezkých pár stránek, a po prvním přečtení nebudou moc jasná, ale klid, použijeme starý, dobrý trik učitelů základní školy. Není nutné vědět všechno, je třeba být o jednu hodinu před svými žáky. Projdeme si základy, a párkrát si zahrajeme riichi mahjong s počítačem, budeme přitom koukat co dělá on.
Před první hrou doporučíme ostatním, ať udělají totéž, ale nepočítejme s tím že to opravdu udělají. Dokonce je lepší, když to neudělají, není horší věci, než přechytřelí kamarádi, kteří nastudovali o stránku více než my, a dělají potíže šťouravými otázkami.

Seznámíme se se s kameny (barvy, větry, draci), řekneme jak probíhá jeden tah (beru ze zdi, nechám si a odhodím jiný, nebo rovnou odhodím). Zmíníme se o tom, jak někdo může vzít odhozený kámen a vyložit sadu.
Řekneme si co je cílem – dát dohromady ruku ze čtyř sad a dvojice, řekneme si co jsou to sady (pon, kan, chii (postupka)). To že tahle část velice připomíná žolíka  se opravdu hodí, každý , kdo ho někdy hrál to dokáže rychle pochopit.
Zamícháme kameny, postavíme čtvercovou zeď se stranou 17 kamenů na délku, 2 kameny na výšku a můžeme začít hrát. Pro začátek ignorujeme všechny rituály okolo určování míst k sezení, větru hráče (východ určíme direktivně, podle nejhezčí hráčky, v případně pánské jízdy nejsilnějšího hráče ) a prolamování stěny ( prostě někde začneme). Rozdání už děláme standardně , každý bere 3x po 4 kamenech, kameny se berou po směru hodinových ručiček, hráči se střídají proti směru hodinových ručiček, pak si každý vezme jeden, a východ ještě jeden navíc. Dora indikátor můžeme otočit, ale zatím ho ignorujeme.
A můžeme začít hrát, s cílem dát dohromady ruku ze 4 sad a dvojice. Na yaku ( seznam rukou které mohou uzavírat ) prozatím nereflektujeme, cenu rukou nepočítáme, dora ignorujeme. Hlídáme , aby hráči hráli ve správném pořadí a snažili se o to dát dohromady základní ruku. Když se jim to povede, hurá.
Takto sehrajeme několik her, dostaneme do krve kdo kdy hraje, co může vzít, kdy hra končí, a jak se po konci řeší posun východu na jiného hráče (když východ prohraje, nebo se vyberou všechny kameny a východ není v čekání na poslední kámen).
V téhle fázi je ideální, když 4 hráči hrají, a my děláme něco jako dohled, běháme kolem, komentujeme základní chyby a snažíme se o to, abychom je neznechutili.

Dobrá, pár her proběhlo, ostatní začínají chápat, oč běží. Je čas udělat další krok. Zmíníme se o yaku, že ne každá ruka se čtyřmi sadami a dvojicí je vhodná k uzavírání. Probereme yaku, ale ne v pořadí podle ceny ruky , ale podle obsahu ruky ( tak jak jsou sdruženy na taháčku). Yakumany zatím ignorujeme, to by  byla opravdu velká náhoda aby se nějaký povedl. Ideální je mít připraveny 4 výtisky taháčku a rozdat je lidem. Koukneme se na rozdíl mezi skrytou a otevřenou rukou ( některé yaku jsou platné jen se skrytou) a zdůrazníme riichi, v této fázi jako poslední záchranu, když nejde složit žádné další yaku, tak s nahlášeným čekáním na poslední kámen můžeme stejně uzavřit).

No a můžeme si dát dalších pár her, tentokrát už vážněji. Budeme se snažit nejen složit správnou mahjongovou ruku, ale i takovou která má alespoň jedno yaku. Co si budeme namlouvat, většina bude skládat svůj vítr, vítr kola, draky nebo tan yao (kameny 2-8,  obzvláště když ho povolíme jako otevřené), dá se to nejsnáze složit, co na tom že jsou to levná yaku, však na body zatím nehrajeme.
V téhle chvíli můžeme také zavést losování ( házení kostkami) kdo je jako první východ a o to, kde se bude prolamovat zeď. Není to těžké, jen je třeba si na to zvyknout. Dora už otáčíme, upozorníme že zvyšují cenu ruky a že není dobré je jen tak odhazovat.
V téhle fázi nějakou dobu setrváme. Klidně i více her ( více dní), dokud se lidem nedostanou do krve základy. V téhle fázi hrajeme jen na vítězství, cenu ruky nepočítáme, snažíme se o dodržování základních pravidel, kdo kdy hraje, kdo kdy může vzít odhozený kámen,správné hlášení pon, kan, chii, správné hlášení riichi, a uzavření rukou, která má yaku. Za chyby netrestáme, mrtvou ruku a pokuty chombo si necháme na později, není našim cílem lidi otrávit, ale povzbudit. Když někdo udělá chybu, tak na to upozorníme, dovolíme vzít tah zpět a pokračujeme. Po nějaké době se zmíníme o ceně ruky (han a fu), o tom, jak ji ovlivňují dora, ale zatím to nějak extrémně neřešíme, jen občas pochválíme obzvláště povedenou ruku.

Když se dostaneme tak daleko, že jsou základy všem jasné, přitvrdíme. Začneme hlídat furiten (není možné na uzavření ukrást kámen který jsme někdy předtím odhodili …) a začneme počítat body a psát je ( nebo si předávat tyčinky, když je máme). Počítání se budeme muset naučit, han (fan) a fu hodnotu ruky, začneme pracovat s tabulkami. Je dobré si to předem natrénovat, třeba tak, že při hrách s počítačem zkusíme každou vyhrávající ruku spočítat, a porovnat, jestli jsme se s počítačem shodli. Začneme pracovat s pojmy jako mangan, haneman, baiman, sanbaiman. Začneme vykládat počitadla honba a přičítat je k ceně vítězné ruky.
V téhle fázi si hráči rychle uvědomí, že vyhrát rychle za každou cenu s levnou rukou, není vždy to nejlepší co mohou dělat a začnou skládat i dražší a pomalejší ruku.  Také většinou pochopí, že nemá smysl snažit se skládat svou nehotovou ruku , když je nahlášeno riichi, protože soupeř je krok od vítězství, a začnou využívat pravidla furiten k tomu, aby odhazovali kameny, kterými hráč s riichi nemůže uzavřít. Začnou se také více zajímat o to , co ostatní odhodili a odhadují podle toho, co sbírají, a v té chvíli už jsme za vodou.
No a to je vhodný okamžik k tomu, že zavedeme pravidla o trestech, začneme trestat chyby mrtvou rukou a chombo pokutami.

A jsme na konci začátku cesty, máme partu lidí, kteří hrají mahjong, znají pravidla, umějí počítat a hrají a hrají a hrají.
Je to ale opravdu jen konec začátku, teď teprve začíná ta správná legrace. Teď se můžeme zaměřit na taktiku hry, na čtení odhozených kamenů, odhadování rukou soupeřů a přizpůsobování taktiky, obrannou hrou… Vědecky založení mohou začít pracovat se statistikou, počítáním kamenů, odhady pravděpodobnosti, mysticky založení mohou začít vzývat nagare (vlny vítězství) a snažit se měnit tok hry tak aby ho přivolali. Způsobů jak si užít hraní riichi mahjongu je spousty, každý má možnost vytvořit si vlastní styl a bavit se jak to jen jde

Poznámka autora:
Tohle určitě není jediná cesta, jak se naučit hrát riichi mahjong a dát dohromady partu lidí, kteří ho budou hrát. Je to jen cesta, kterou jsem se vydal já a mí přátelé, a proto ji dokážu popsat. Pokud se rozhodnete postup využít, dobrá, pokud najdete jiný způsob, také dobrá, pokud ho navíc dokážete popsat, skvěle, rád takový článek umístím na tomto blogu.
Já se momentálně nacházím v  popsané fázi konce začátku, pravidla znám, a snažím se hrát tak, abych vyhrával, nebo alespoň neplatil výhry ostatních a pomalu začínám objevovat tajemství taktiky, nalézání správných kamenů, které si mám nechat, a které mám odhodit, a čtení odhozených kamenů soupeře. O zkušenosti získané ve hře nebo nabyté v knihách či na internetu se tady samozřejmě v budoucnu rád podělím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní pohled. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s