Jak se to hraje 1. část – Vybavení

K hraní mahjongu je zapotřebí určité vybavení. Jsou zapotřebí hrací kameny, hrací kostky, ukazatel větru a připadně tyčinky na počítání skóre. 

Kameny.

V riichi mahjongu se používá 36 typů kamenů, po čtyřech každého typu. Dohromady to dělá 136 kamenů. Kameny jsou čtyř „barev“ – Bambusy (Bamboo, Bams, Sou-zu), Znaky (Cracks, Characters,Wan-zu,Man-zu), Kola (Dots, Pin-zu) a Zvláštní (Honors). Bambusy, Znaky a Kola mají hodnoty od jedné do devíti. Zvláštní kameny se dělí na Větry a Draky. Větry jsou východní, jižní, západní a severní. Draci jsou třech barev : červený, bílý a zelený. Některé sady kamenů obsahují ještě květiny a roční období, ale ty se při hraní riichi mahjongu nepoužívají.

Bambusy :

Znaky :

Kola :

Zvláštní

Zde v pořadí Východní vítr, jižní vítr, západní vítr, severní vítr, červený drak, bílý drak, zelený drak.

Kostky a ukazatel větru.

Při losování se používají běžné šestistěnné hrací kostky, v riichi mahjongu stačí dvě. Ukazatel větru, je nástroj, pomocí kterého se signalizuje právě platný vítr kola. U riichi mahjongu stačí dvoustranný ukazatel východ – jih, většinou má však tvar kostky a lůžka pro ni.

Tyčinky pro počítání skóre :

Tyčinky jsou čtyřech typů :

Počet tyčinek by měl být minimálně 4x 10000, 4×5000, 36×1000 a 40×100 bodů, tak aby při zahájení dostal každý hráč 25000 bodů. Ideální set obsahuje 4×10000, 8-12×5000,16-36×1000 a 20-40×100 bodů, v celkové hodnotě 120000 ( pokrývá různé varianty počátečního rozdělení bodů)

Stůl nebo podložka.

Riichi mahjonhg je možné hrát na jakémkoliv dostatečně velikém, čtvercovém stole. Je dobré mít speciální podložku na hraní mahjongu, má okraje pro jednodušší vykládání hlášených sad, a je měkčí, čímž šetří stůl i kameny. Často mívá zásuvky na ukládání tyčinek. Vhodnou pomůckou jsou také držáky na kameny ( podobné jsou vidět např. u scrabble) které usnadňují manipulaci s kameny na ruce.

Nejlepší je samozřejmě mít přímo stolek na hraní mahjongu, případně dokonce automatický stolek který sám míchá kameny a staví zdi, vše je jen záležitost toho, kolik peněz jste ochotni do své záliby vložit.

Pro inspiraci, jak může vypadat vaše výbava http://www.mahjongmart.com/shop/

Sada článků s názvem „Jak se to hraje ….“ byla inspirovaná podobnou sadou, kterou můžete najít na adrese www.reachmahjong.com.  Nenajdete zde nic, co by nebylo popsáno v pravidlech, ale je to vysvětleno trochu jinak, snad i srozumitelněji.
Příspěvek byl publikován v rubrice Pravidla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s