Jak se to hraje 2. část – Rozdání

Před tím, než začne samotná hra, musíte absolvovat několik přípravných kroků. Stejně jako při hraní karet je nutné karty zamíchat, přeložit balíček, a rozdat, je nutné podobné akce provést i při hraní mahjongu.Postup u těchto akcí je u mahjongu poměrně striktně formalizován. Pokud hrajete s přáteli, nemusíte se tohoto formálního postupu držet a můžete zvolit vlastní, zjednodušený.  Pokud ale hrajete s cizími lidmi, je nezbytné ho znát a používat.

 Místo u stolu.

 Je řada způsobů, jak určit,  kde kdo bude sedět. Nejjednodušší je samozřejmě sednout si a sedět. V pořádku. Pokud to chcete provést složitěji, pak můžete například ze sady vyjmout čtyři kameny větrů, východ, jih, západ, sever, otočit je obrázkem dolů a zamíchat je. Každý si vyberete jeden kámen, hráč, který si vybral východní vítr si sedne, kde uzná za vhodné, jižní vítr se posadí po jeho pravici, západní naproti a severní po jeho levici.

 „Mytí“ (míchání) kamenů.

Prostě položte kameny obrázkem dolů, a všichni míchejte kameny. V ideálním případě nikdo nechce vědět, který kámen je který, ale zjistíte, že udržet při míchání všechny kameny obrázkem dolů tak, aby se ani jeden neotočil, není jednoduché. Proto se většina turnajů hraje na automatických stolech, které se starají o míchání a stavění zdí bez zásahu hráče. Při přátelské hře nemusíte být příliš striktní, a snažit se udržet během míchání všechny kameny otočené. Koneckonců, čím rychleji zamícháte a postavíte zeď, tím rychleji se dostanete ke hře.

 Stavění zdi.

Poté co jste důkladně zamíchali kameny, musíte postavit zeď. Zeď má čtyři strany a dvě patra. Hrajete se 136 kameny, na každou stranu tedy vychází 34 kamenů. Každý hráč tedy musí vybudovat zeď 17 kamenů dlouhou, dva kameny na výšku. Jak na to?

Vytvoříte si před sebou řadu 17 kamenů :

Před ní postavíte druhou řadu z dalších 17 kamenů :

Posuňte druhou řadu kousek dopředu, sevřete ji malíčky zleva a zprava, ostatní prsty použijte jako oporu. Posuňte druhou řadu těsně k první, celou ji nadzvedněte a položte ji na první řadu. Nemožné? Prostě si to nacvičte. Vypadá to profesionálně a dělá to dobrý dojem na začínající hráče (až do okamžiku, než se to naučí taky). Pokud vám to nejde, můžete to provést postupně s půlkou řady.

Poznámka: Levné sady kamenů nebývají slepeny příliš rovně, s takovou sadou se můžete snažit jak chcete, ale kýženého efektu prostě nedosáhnete. Pak nezbývá, než přesunout druhou řadu nad první kousek po kousku, podle toho, kolik kamenů je možné najednou vzít, aniž by se rozsypaly.

Nakonec přisuňte vybudované zdi k sobě tak, aby vytvořily čtverec. Výsledek může vypadat takto:

 Rozdávající.

Výběr rozdávajícího se ponechává náhodě, v tomto případě kostkám. Jakmile se usadíte, někdo hodí kostkami. Sečte se hodnota obou kostek, a ten kdo jimi hodil, začíná počítat proti směru hodinových ručiček, počínaje sebou. Ten kdo je na konci je rozdávající.

Zní to komplikovaně? Ale počkat, ono je to vlastně jednoduché. Jsou čtyři hráči. To znamená že pokud jste hodil 5 nebo 9 , jste rozdávající. Pokud jste hodil 2,6, nebo 10 je rozdávající hráč po vaší pravé ruce. 3,7,11 určuje jako rozdávajícího hráče naproti vám. A 4,8,12 říká, že rozdávající je hráč po vaší levé ruce. To už tak komplikovaně nevypadá.

 Rozdání.

Když jste určili rozdávajícího a vybudovali zeď, je čas pustit se do hry. Rozdávající začne rozdávat. To je okamžik, kdy naposledy použijete kostky. Rozdávající hodí kostkami, tentokrát aby určil, kde se prolomí zeď. Která strana zdi se bude prolamovat se určí stejným způsobem , jako jste určili rozdávajícího. Ale pozor, neberte kameny hned ze začátku zdi. Místo toho odpočítá hráč, jehož zeď se bude prolamovat , zprava stejný počet sloupců kamenů, jako bylo číslo na hozených kostkách. Tedy pokud hodí rozdávající 7, pak hráč, jehož stěna se prolamuje odpočítá zprava 7 sloupců, a rozdání se zahájí následujícím, tedy osmým sloupcem kamenů.

 Rozdávající vezme od stanoveného místa dva sloupce (4kameny), hráč po jeho pravici další dva sloupce (hráči se střídají proti směru hodinových ručiček, ale kameny jsou brány po směru hodinových ručiček). Tak pokračujete, dokud všichni hráči nemají 12 kamenů. Nyní si vezme každý hráč po jednom kameni a hra může začít.

Poznámka: součástí rozdání může být i to, že si rozdávající vezme i 14 kámen (svůj první tah). Může ho vzít poté, co všichni hráči vezmou svůj 13 kámen, nebo to může udělat tak, že vezme se svým 13 kamenem i kámen nahoře ob jeden sloupec ( ten, který by vzal poté, co si ostatní hráči vezmou svůj 13 kamen. Tento způsob nic nemění na tom , kdo získal jaké kameny, a vypadá to dobře :).

Mrtvá zeď.

Posledních 14 kamenů zdi se nazývá mrtvá zeď a nevstupuje do hry jindy než v okamžiku, kdy se hlásí kong (kan)(o tom více později.

Dora indikátor ( dračí štěstí).

Nezaměňujte je se zvláštními kameny – červeným, bílým a zeleným drakem. Podívejte se na mrtvou zeď. Její první kámen sundejte dolů a položte jej vedle toho, který byl pod ním (neotáčejte ho).

Poznámka : nevím proč se to dělá, snad proto aby se snížila pravděpodobnost toho, že o okraj mrtvé zdi někdo zavadí a nechtě otočí kámen.

Přeskočte další sloupec mrtvé zdi, a otočte horní kámen dalšího sloupce. Tento kámen se nazývá dora indikátor. Kámen který je v pořadí ( číselném, nebo v případě draků a větrů ustáleném) další na řadě je dora. Pokud ho máte na ruce, sám o sobě zvyšuje cenu ruky. Více se o tom dozvíte , až si budeme vysvětlovat počítání. Nyní jen nezapomeňte, že tento kámen musí být před zahájením hry otočen. A než začnete při hře kameny dora zahazovat, dobře si to rozmyslete.

 

Sada článků s názvem „Jak se to hraje ….“ byla inspirovaná podobnou sadou, kterou můžete najít na adrese www.reachmahjong.com.  Nenajdete zde nic, co by nebylo popsáno v pravidlech, ale je to vysvětleno trochu jinak, snad i srozumitelněji.
Příspěvek byl publikován v rubrice Pravidla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s