Jak se to hraje 5. část – Výhra

Jak poznáte, že jste vyhráli? A jak správně ohlásíte výhru? Podívejme se na to.

K výhře musíte mít na ruce 5 skupin. Čtyři z nich musí být trojice, čtveřice, nebo postupky, pátá skupina musí být pár. Není definováno , v jakém pořadí máte tyto skupiny kompletovat, ale musíte mít na paměti, že v Riichi mahjongu musí mít konečná ruka alespoň 1 yaku (jeden nebo více předepsaných vzorů v kamenech) , musí mít tedy cenu alespoň 1 han ( hand point). Nemáte li na ruce yaku a přesto se pokusíte ohlásit výhru, bude vás to stát body ( více v kapitole o chybách a trestech), tak si dávejte pozor, aby vaše ruka měla yaku, a alespoň jeden han. Potřebujete pomoc s yaku? Jsou vyjmenovány v podrobných pravidlech i v taháčku k nim, časem vytvořím na toto téma článek s příklady. Jakmile se vám podaří vytvořit ruku, která má správný počet skupin a yaku, můžete ohlásit výhru. Ta se dá získat dvěma způsoby, koupíte poslední kámen ze zdi (tsumo), nebo ukradnete odhozený kámen soupeři (ron).

 „Udělám si to sám.“

 Pokud dokoupíte poslední kámen ze zdi, nedávejte ho k ostatním kamenům v ruce, ale ukažte ho ostatním tak, že ho položíte na stůl, obrázkem nahoru a pak odkryjte ruku. Nedávejte kámen do oblasti kam odhazujete nepotřebné kameny, ostatní hráči by to mohli pochopit jako běžné odhození a pokračovali by ve hře, čímž by jste zmeškali výhru. V japonštině řeknete „TSUMO“ když vítězný kámen koupíte sami ze zdi.(V angličtině se vítězství hlásí vždy slovem „MAHJONG“, bez ohledu na to jak k němu došlo). Pokud hrajete přátelský zápas, hlaste, jak vám libo, pokud hrajete na turnaji, raději si nejdříve zjistěte, jaká pravidla platí pro to, co říci. Pokud vyhrajete pomocí TSUMO, ostatní hráči se podělí o body, které vám musí zaplatit. Získáte tak body ode všech soupeřů, což může být výhodné.

 „Shodí mi“

 Vítězství můžete získat i tak, že vám poslední kámen odhodí soupeř, tedy vaše ruka je „ten-pai“ ( krok od vítězství), a někdo odhodí kámen, na který čekáte. V japonštině v této chvíli řeknete „RON“. Kámen neberte a odkryjte svou ruku. Pak vyberte body za vaši ruku od soupeře, který odhodil kámen. Joo!!!

Dračí štěstí – Dora.

 Nepleťte si je s kameny draků, které jsem zmínil dříve. Podívejte se na mrtvou zeď. Pamatujete si na kámen, který jsme na začátku hry otočili? Tak to je indikátor dračího štěstí. Kámen který následuje v řadě po tomto kameni je DORA. Pokud ho máte ve své ruce, zvyšuje hodnotu ruky. Každá dora má cenu jednoho han (hand point). Ale opatrně, dora dávají pouze bonusové han, nepočítají se jako yaku (nemáte li yaku, nemůžete ohlásit výhru i když v ruce máte dora).

 Zmeškané vítězství (Furiten).

 V začátcích se setkáte s několika obtížemi, při pokusu vyhrát. Největší z nich, na kterou si musíte dávat pozor, je pravidlo o zmeškaném vítězství (furiten). Jsou dva způsoby, jak dostat svou ruku do stavu, kdy je toto pravidlo uplatněno. První z nich je ten, kdy vyhrávající kámen je kamenem, který jste již dříve odhodili. Pak nemůžete ohlásit vítězství ukradením odhozeného kamene („Ron“).

Vaše ruka například vypadá takto :

 

a vaše odhozené kameny vypadají takto :

čekáte na 6 a 9 kol ale podívejte se! Už jste 6 kol dříve odhodili. Co teď? Odpověď je jednoduchá. Můžete vyhrát pouze , pokud kámen koupíte ze zdi sami. Je to jedno z pravidel, které dělá Riichi mahjong unikátním,a dává základ pro obratnou hru. Hráči, kteří nedávají pozor, narazí na toto pravidlo velmi často.

Pamatujte si, že kameny, které byly v průběhu hry ukradeny od vás, se stále počítají mezi vaše odhozené kameny( proto se také při vykládání skupin kámen otáčí, aby bylo vidět od kterého hráče byl ukraden). Jestliže hlásíte riichi, pak se toto pravidlo týká všech odhozených kamenů poté, co bylo riichi nahlášeno ( tedy nejen vašich, ale i ostatních hráčů). Takže pokud zmeškáte vítězství v riichi, nemůžete již ohlásit vítězství pomocí odhozeného kamene („Ron“), ani když daný kámen někdo znovu odhodí.

Zmeškané vítězství v téže obrátce.

Druhá cesta kdy se uplatňuje pravidlo o zmeškaném vítězství se nazývá Vítězství zmeškané v obrátce (temporary furiten). Dejme tomu, že je vaše ruka tenpai, ale nenahlásili jste riichi. Jestliže někdo odhodí kámen, kterým můžete ohlásit vítězství, a vy ho minete ( nevšimnete si ho), až do svého dalšího tahu nemůžete ohlásit vítězství pomocí „Ron“. Podívejme se na příklad :

 

 Tentokrát nejsou ani 6, ani 9 kol mezi kameny, které jste odhodili, ale hráč po vaší pravé ruce odhodil 9 kol a vy jste byli příliš zaneprázdnění hovorem na svém mobilu. Všimli ste si toho až ve chvíli, kdy člověk za ním odhodil 6 kol. Vteřinu jste mysleli na vítězství alespoň pomocí této 6 kol, ale ouha! Protože jste minuli tu první 9 kol, nemůžete ohlásit vítězství pomocí „Ron“ dříve, než provedete znovu svůj vlastní tah. Samozřejmě, pokud 9 kol ve svém tahu dokoupíte ze zdi, vítězství přes „Tsumo“ ohlásit můžete.

Toto pravidlo částečně omezuje schopnost určit, od kterého hráče chcete získat body za vítězství.

 Teď když víte jak hrát, trénujte vyhrávání, a pak si přečtěte další kapitolu Bodování.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pravidla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s