Jak se to hraje 6. část – Bodování

A teď k té těžší části : Bodování, tedy zjištění, jakou má ruka se kterou jste zavřeli cenu, kolik bodů vám věnují vaši protihráči.

Ohodnocení ceny ruky je nejtěžší část pravidel mahjongu. V oficiálních čínských pravidlech je minimální množství bodů. V americkém mahjongu je bodová hodnota přiřazena každé ruce.

Riichi mahjong stále používá metodu Základní body (minibody) x Han ( hand point). Vypadá to komplikovaněji, ale uvažte toto : v riichi mahjongu je 36 typů ruky, v čínských oficiálních pravidlech je jich 85. Co je komplikovanější?

A navíc, jsou tady pomocné bodovací tabulky. Pomohou vám při ohodnocení ruky. Vytiskněte si je, a používejte je. Časem si je zapamatujete, na světě je mnoho tisíc lidí, kteří to už zvládli, nenechte se od nich porazit a připojte se k nim.

Základní body (minibody,fu).

Pokaždé když uzavřete ruku, dostanete 20 minibodů.

A co má být? Ve srovnání s hodnotou nejmenší tyčinky na počítání skóre (100) je to docela málo. Jak získat více minibodů? Jednoduše, za sady. Každá trojice, a čtveřice (pon,kan) vám přidává další minibody. Někdy můžete získat minibody dokonce i za pár.

Páry.

Pár cenných kamenů vám přidává minibody. Cennými kameny se rozumějí draci, pak také větry ale pouze, pokud se jedná o vítr kola nebo váš vítr. Pár cenných kamenů vám přidává dva minibody. Pokud je pár cenný dvakrát ( vítr kola, a zároveň váš vítr) pak přidává dokonce 4 minibody. ( podle japonských pravidel, jiná pravidla v tomto okamžiku přiznávají pouze dva minibody).

Příklady cenných párů

    

Draci jsou vždy cenný pár

      

Jestliže kameny větrů odpovídají větru kola nebo vašemu větru, jsou cenným párem.

Dvakrát cenné páry

   

Pokud je vítr kola zároveň vaším větrem, pak pár těchto kamenů je dvakrát cenný.

Trojice (pon).

Skupina tří stejných zvláštních kamenů má cenu 4 minibodů, pokud jste je získali ukradením kamene a cenu 8 minibodů, pokud jste ji vytvořili sami, dokoupením ze zdi. Totéž platí pro 1 a 9 . Ve zkratce, zvláštní a hraniční kameny vám přidávají minibody, pokud z nich máte vytvořenou trojici.

Příklady hlášených hraničních a zvláštních kamenů.

   

(1 a 9 v každé barvě se počítají jako hraniční kameny)

   

( jakékoliv zvláštní kameny se počítají , bez ohledu na to zda jsou cenné)

Příklady skrytých hraničních kamenů

    

(1 a 9 v každé barvě se počítají jako hraniční)

    

( jakékoliv zvláštní kameny se počítají, bez ohledu na to zda jsou cenné)

Další trojice

Kameny 2-8 mají proti zvláštním a hraničním kamenům poloviční cenu. Zvládnete to? Jsem si jistý že ano, takže mě zkontrolujte : trojice stejných kamenů má cenu 2 minibody, pokud byla získána ukradením a 4 minibody, pokud jste ji vytvořili sami.

Příklady hlášených kamenů

   

Příklady skrytých kamenů :

    

Čtveřice (kan).

Skupina 4 kamenů je dvakrát tak cenná, než skupina tří kamenů. To znamená že skrytá čtveřice zvláštních a hraničních kamenů má cenu 32 minibodů. Pokud jste ji získali s něčí pomocí, pak jen 16 minibodů

Hlášené čtveřice

   

   

Skryté čtveřice

   

   

Co když je vaše čtveřice tvořena kameny 2-8? Samozřejmě 8 minibodů za hlášenou, a 16 minibodů za skrytou čtveřici.

Hlášené čtveřice

    

Skryté čtveřice.

    

OK to už máme tři způsoby jak získat minibody. Jsou ještě nějaké další? Smlouváte 🙂 , ale budiž, co takhle získat nějaké minibody za to, že volíme ve hře těžší cestu? Jestliže vaše ruka čeká pouze na jeden JEDINÝ konkrétní kámen, stojí to za odměnu 2 minibodů.

Čekání.

Čekání na rohu ( z jedné strany)

 

(čekání na 3kol)

(čekání na 7 bambusů)

Uzavřené čekání (uprostřed)

 

(čekání na 4 kol)

Jedinečné čekání (do páru)

  (čeká na východní vítr)

Tak to by bylo. Cože? Vy chcete více? Dobrá, dobrá, ale teď už opravdu poslední cesta, jak získat nějaké minibody. To co vám chci prozradit je : Můžete získat minibody za to jak uzavřete.

Způsob výhry.

Jestliže vyhrajete pomocí tsumo ( dokoupením ze zdi) dostanete 2 minibody. Jestliže je vaše ruka skrytá , a vyhrajete pomocí Ron (ukradením kamene) získáte 10 minibodů. To zní až příliš dobře, tak kde je v tom háček. Háček je v tom, že existují tři výjimky, kdy to neplatí :

Tsumo u pin-fu. Jestliže je vaše ruka pin-fu a dosáhnete ji dokoupením ze zdi, pak by měla mít cenu 22 minibodů (20 za vítězství a 2 za tsumo). Bohužel v tomto případě získáte pouze 20 minibodů za vítězství, dva minibody nedostane. Proč? Pin fu znamená „žádné fu“ tedy žádné další minibody.

7 párů – ruka se sedmi páry je vždy, a tím míním VŽDY oceněna 25 minibody

Tsumo z mrtvé zdi (rinshan kaiho) Pokud dokoupíte vítězný kámen z mrtvé zdi po hlášení kanu, nedostanete 2 minibody za tsumo. Ptáte se,  proč ne? Není vám hanba požadovat 2 minibody, když jste získali další han? Stěžujte si na to u nejbližší hřbitovní zdi.

Ještě jedna věc, asi ta nejdůležitější u minibodů. Jakmile jste je všechny sečetli, nezapomeňte výsledek zaokrouhlit na celé desítky NAHORU. Například: vyhráli jste (20 ) pomocí Ron (10) a čekali jste do páru (2) . Výsledek je 32 minibodů. Toto číslo zaokrouhlíte na desítky nahoru a získáte cenu ruky 40 minibodů

Jednoduchá  tabulka, které vám pomůže správně spočítat minibody :

 

  Ukradený Skrytý Výjimky
Cenný Pár 0 2 U 7 párů se nepřidělují
Pon (2-8) 2 4  
Pon (1, 9, Zvláštní) 4 8  
Kan (2-8) 8 16  
Kan (1, 9, Zvláštní) 16 32  
Čekání na 1 kámen 2 2 Jen čekání na rohu,uzavřené, jedinečné
Tsumo 0 2 U rinshan kaiho se nepočítá

U pin fu se neposkytuje.

Ron 0 10 Jen se skrytou rukou.
A samozřejmě nezapomeňte připočítat bonus 20 za to že jste vyhráli

Han.

Vím, co si myslíte: strávili jste spoustu času počítáním minibodů, a teď aby jste se ještě starali o nějaké han. Zapomeňte prozatím na minibody, budete je potřebovat až na konci při závěrečném vyhodnocení ceny ruky (získává se násobením minibodů počtem han, ale jednodušší je najít výsledek v tabulce).

Každá ruka, která může uzavírat, má alespoň jedno yaku. Každé z těchto yaku je ohodnoceno počtem han bodů, někdy se počet han bodů může lišit pro skrytou a pro otevřenou ruku. Projděte si seznam yaku ( to stejně musíte udělat, pokud chcete zkompletovat ruku, se kterou se dá hra uzavřít) a zapamatujte si jejich cenu v han. Han body se sčítají, takže pokud má vaše ruka riichi, tanyao, pinfu je ohodnocena 3 han body.

No, a teď už zbývá jen najít v tabulce podle počtu han a počtu minibodů výsledek, body které vám budou muset soupeři zaplatit.

Tabulky zde nebudu znovu zobrazovat, naleznete je jako poslední stránku pravidel. Nezapomeňte, že jako východ vyhráváte vždy 2x tolik, ale pokud prohrajete přes tsumo platíte 2x tolik než ostatní, se kterými se dělíte o prohru.

Nad 5 han již nemají minibody žádný účinek, platí se paušálně podle počtu han. Takové ruky mají své názvy (5 han mangan, 6,7 han haneman, 8-10 han baiman, 11,12han sanbaiman, 13 a více han yakuman.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pravidla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s