Jak se to hraje 8. část – Chyby

V každé hře dělají hráči občas chyby, ať už z neznalosti pravidel, nebo prostým přehlédnutím. A každá chyba by měla být potrestána. Pravidla mahjongu na tyto situace pamatují, a stanovují tresty za chyby.

Tresty za chyby jsou dvou druhů, podle závažnosti chyby.

Menší chyby jsou trestány tzv. Mrtvou rukou (dead hand), kdy provinilec pokračuje dále ve hře bere a odhazuje kameny ale nesmí nic hlásit (žadý pon, kan, chi, ale ani ron, nebo tsumo). Také je vždy hodnocen jako no ten v případě ukončení hry vybráním celé zdi. Jinými slovy nemůže vyhrát, ale může prohrát.

Větší chyby jsou trestány tzv. Chombo pokutou. V tom případě hra nepokračuje, riichi sázky se vrátí zpět majitelům, rozdávající se nemění, a provinilec zaplatí ostatním hráčům pokutu ve velikosti manganu, tedy pokud je východ, 4000 každému hráči, pokud není, pak 4000 východu a po 2000 ostatním.

Pozor: To jaké provinění je trestáno chombo a jaké mrtvou rukou se mění podle místních zvyklostí, je dobré se dohodnout předem, pokud hrajete s cizími lidmi.

Počet kamenů – příliš mnoho nebo příliš málo kamenů

Ruka v mahjongu obsahuje 14 kamenů během vašeho tahu, nebo 13 pokud nejste na tahu. Pokud máte na ruce jiný počet kamenů, budete potrestáni. Toto provinění vznikne nejčastěji tak, že odhodíte kámen aniž by jste předtím dobrali ze zdi, nebo doberete omylem 2x za sebou ze zdi. 

Pokutou za příliš mnoho, nebo příliš málo kamenů, je mrtvá ruka. Pozor, na některých místech je trestána tato chyba mrtvou rukou pouze v případě, že máte příliš málo kamenů. V případě příliš mnoha kamenů je pak trestána chombo pokutou.

Pokud obsahuje vaše ruka skrytý nebo hlášený kan, pak má samozřejmě větší počet kamenů. Toto vzniká jako důsledek hry, není to důvod pro trest.

Výměna postupky

Na některých místech nepovolují ukrást kámen do postupky, a pak odhodit kámen , který také kompletuje postupku. Např. pokud máte na ruce 1-2-3 kol, nemůžete do postupky ukrást 4 kol a odhodit 1 kol.

Pozor, na některých místech toto povolují a tento postup se netrestá. Pokud se trestá, pak mrtvou rukou.

(hráč v této situaci nemůže ukrást 4 znaků a odhodit 1 znaků aby získal tan yao)

 Nesprávné hlášení pon(chi)

Pokud jste nesprávně ohlásili ukradení kamene do pon (chi), ale ještě jste kameny nevyložili a neodhodili kámen, jste potrestání 1000 body pokuty. Položíte ji do riichi oblasti a bere si ji vítěz.

Pokud jste již vyložili kameny a odhodili, a kameny netvoří hlášený pon ( chi), jste trestáni chombo pokutou.

Pozor, na některých místech je trestem za toto provinění mrtvá ruka.

 Nesprávně hlášené vítězství (jen deklarace).

Pokud ohlásíte nesprávně vítězství , ale ještě jste neodhalili ruku, jste trestáni mrtvou rukou.

Pozor: na některých místech je i toto trestáno chombo pokutou.

Nesprávně hlášené vítězství (furiten).

Pokud jste ohlásili vítězství (a odkryli ruku) ale jste furiten (některý z vašich vyhrávajících kamenů jste dříve odhodili), jste trestáni chombo pokutou

Nesprávně hlášené vítězství – nekompletní ruka

 Pokud jste ohlásili vítězství ale ruka není kompletní ( neobsahuje 4 sady a pár), jste trestání chombo pokutou.

 

Nesprávně hlášené vítězství – yaku

Pokud jste ohlásili vítězství, ale vaše ruka nemá yaku, jste trestáni chombo pokutou.

   

( hráč nemůže ohlásit vítězství pomocí 8 kol – nemá yaku)

Nesprávné riichi.

Pokud jste ohlásili riichi, ale nebyli jste ten pai, a tato situace byla odhalena ( při ukončení hry vyčerpáním zdi), jste trestáni chombo pokutou.

Pokud jste po nahlášení riichi hlásili skrytý kan ( povoleno), ale změnili jste tím vaše čekání, jste trestání chombo pokutou.

Odhalení kamenů

Pokud jste odhalili více než pět kamenů ze zdi, nebo z ruky libovolného hráče, jste trestání chombo pokutou. Pokud bylo odhalených kamenů méně, vrátí se zpět bez jakéhokoliv trestu.

Pozor: na některých místech je trestáno chobo pokutou odhalení i jen 1 kamene, pokud náležel do mrtvé zdi.

Hlášení s mrtvou rukou.

Pokud je vaše ruka označena jako mrtvá ruka, a vy si vyžádáte odhozený kámen pro pon, kan , chi , ron, nebo ohlásíte tsumo, jste trestáni chombo pokutou.

Tresty za „odpálení děla“.

Toto nejsou tresty za chybu při hře, ale za nepozornost. Vstupují v platnost v případě některých limitních rukou, kdy vlastní nepozorností umožníte hráči zkompletovat ruku. Za tuto chybu jste pak povinni zaplatit celou jeho výhru ( v případě tsumo), nebo se na platbě podílet ( v případě ron), i když jste přímo výhru nezavinili. Kdy k tomu dochází :

  • Tři velcí draci – pokud má soupeř vyloženy dva pony(kany) draků a vy umožníte odhozením kamene zkompletovat třetí pon draků.

  • Čtyři velké větry – pokud má soupeř vyloženy tři pony (kany) větrů a vy umožníte odhozením kamene zkompletovat čtvrtý pon větrů.

  • Čtyři kany – pokud má soupeř vyloženy tři kany a vy umožníte odhozením kamene zkompletovat jeho čtvrtý kan

  • Rinshan kaiho – toto je případ nelimitní ruky. Pokud je váš odhozený kamen ukraden na vyložení kanu, a soupeř dobere ze zdi kámen, kterým zavře ( rinshan kaiho), jeho výhru platíte celou vy. Pozor : platí to i v případě série kanů hlášených po sobě v rámci jednoho tahu. (kdo viděl anime Saki, ví o čem je řeč 🙂 ) 

Příspěvek byl publikován v rubrice Pravidla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s