Jak se to hraje 9. část – Remíza

Může se stát, že hra skončí, a nikdo neohlásil vítězství. Jak se to může stát? Hra může skončit buď normálním způsobem ( vyčerpáním kamenů zdi) nebo předčasně, některým ze speciálních případů ukončení.

Vyčerpání kamenů.

Normální ukončení hry vyčerpáním kamenů nastává tehdy, když je 70 kamenů zdi postupně odebráno, na stole zbývá pouze 14 kamenů mrtvé zdi, a nikdo neohlásil vítězství. Pokud tato situace nastane, rozdávající zůstane rozdávajícím i nadále pouze v případě, že byl sám ten pai (čekal na poslední kámen). Pokud není, rozdávajícím se stane další hráč proti směru hodinových ručiček. Přidává se počitadlo honba.

Jakmile jsou všechny kameny vyčerpány, počínaje rozdávajícím ukáže každý hráč svou ruku, jestliže je tenpai, nebo ji složí obrázky dolů, pokud není tenpai (no ten). Všichni noten hráči se společně podělí o pokutu 3000 bodů, kterou zaplatí hráčům kteří jsou tenpai takto :

Tenpai nebo noten

Noten hráči platí

Tenpai hráči obdrží

Žádné tenpai

nic

nic

1 tenpai

1000 bodů každý

3000 bodů

2 tenpai

1500 bodů každý

1500 bodů

3 tenpai

3000 bodů

1000 bodů každý

4 tenpai

nic

nic

Speciální ( předčasná) ukončení hry.

Je celkem pět případů, kdy hra končí uprostřed rozehrané ruky. Rozdávající zůstává rozdávajícím, a počitadlo honba se zvyšuje. Na některých místech nejsou tato ukončení hry povoleny, proto si ověřte pravidla místa , kde hrajete.

  1. Stejný vítr – během první obrátky odhodili všichni hráči stejný vítr. Pokud během obrátky nedošlo k ukradení žádného kamene, hra končí remízou.

  2. Pokud během prvního tahu hráče , pokud předtím nedošlo k ukradení kamene, má tento hráč na ruce 9 nebo více různých hraničních nebo zvláštních kamenů, může ohlásit ukončení hry remízou. Není to ale povinné, hráč může pokračovat ( výchozí ruka pro 13 sirotků, chanta , nebo jun chan)

  3. Čtyři kany – Pokud je ohlášen čtvrtý kan, hra končí remízou po odhození kamene. Výjimkou je, pokud jsou všechny čtyři kany hlášeny jedním hráčem (limitní ruka suukantsu – yakuman), pak hra pokračuje dále, ale hlášení dalších kanů není povoleno.

  4. Čtyři riichi – Pokud všichni čtyři hráči ohlásili riichi, a nikdo nevyhrál odhozeným kamenem posledního hráče který riichi hlásí, hra končí remízou. Všichni hráči jsou povinni prokázat, že jsou tenpai. Pokud některý z hráčů není tenpai, je trestán chombo pokutou.

  5. Tři vítězové – pokud tři hráči hlásí ron pomocí stejného kamene, hra končí remízou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pravidla. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s