Základní taktiky

Mahjong je hra, jejíž průběh je do jisté míry založen na náhodě. To ale neznamená, že nemůžete průběh hry nijak ovlivnit. Správná taktika ve správné chvíli dokáže , když už ne zabezpečit výhru, tak alespoň minimalizovat prohry.

Některé taktiky jsou vhodné pro jakýkoliv druh mahjongu. Na ty se podíváme dnes. K taktikám v riichi mahjongu se vrátím v dalším článku.

 • Neberte první odhozený kámen, který doplňuje některou z vašich sad. Začátečníci si často myslí, že se jim ve hře vede dobře, jestliže vytvoří hodně hlášených sad (chi, pon, kan). Neuvědomují si , že hlášení je obtížná povinnost, ne znamení úspěchu. Pokud budete sledovat zkušenější hráče, zjistíte, že často nevyužijí možnosti hlásit pon , i když ji mají. Dělají to z těchto důvodů:
 1.    ukazují tím tři kameny z ruky, kterou kompletují. Protivník má možnost vyčíst mnohem více informací z hlášených sad A odhozených kamenů, než pouze z odhozených kamenů.
 2. Omezují si tím možnosti ruky, kterou se snaží vystavět (pokud nerozumíte nyní, brzy pochopíte)
 3. Zkrátka , neberte kámen který odhodil jiný hráč, dokud nemáte jasný plán pro svou ruku, a otevření ruky není s tímto plánem v konfliktu.
 • Držte pár. Je těžší udělat pár z jednoho kamene, než udělat pon z páru. Takže jestliže nemáte další pár, nebuďte příliš hrr do hlášení ponu.
 • Mějte trpělivost. Při prvních hrách je časté, že hráči využijí každé možnosti ukrást kámen a nahlásit pon, nebo chi hned zpočátku hry. Místo toho mějte na paměti, že zeď je ještě dlouhá, a máte dobrou možnost získat potřebné kameny z ní. Neprozradíte tím ostatním hráčům co se chystáte dělat, a udržujete možnost získat skrytou ruku.
 • Buďte přizpůsobiví. Buďte připraveni změnit své plány na vytvoření ruky podle toho, jaké kameny ostatní hráči odhazují.
 • Sledujte odhozené kameny a sledujte počet kamenů ve zdi. Když se ruka blíží ke konci ( ve zdi zbývá jen několik kamenů) tlak na vás roste. Je ještě důležitější než jindy aby jste byli opatrní , a přemýšleli nad kameny které odhazujete. Když je zeď krátká, neodhazujte žádný z kamenů, které nejsou vidět mezi již odhozenými (živé kameny).

Další taktiky.

 • Pravidlo 1-4-7 je dobrým taktickým obratem pro všechny druhy mahjongu kromě Amerického. Jestliže hráč po pravici odhodil 4 a vy nemáte žádnou lepší možnost při volbě odhození, MŮŽE být dobrou volbou odhodit 1 nebo 7 stejné barvy. Zapamatujte si tyto sekvence 1-4-7, 2-5-8, 3-6-9. Mezi kterýmikoliv dvěmi čísly se nachází postupka, jestliže nebyla zkompletována z jedné strany , je NEPRAVDĚPODOBNÉ že by ji hráč kompletoval ze strany druhé.
 • Snažte se vyhrát čekáním na více než jeden kámen. Představte si, že máte 3 postupky a dva páry. Jeden z párů je 2 bambusů a vy dokoupíte ze zdi 3 bambusů. V takovém případě zkušenější hráči často odhodí 2 bambusů a čekají na vítězství z obou stan, na 1 nebo 3 bambusů. Toto čekání je lepší, než čekat se dvěma páry. Naučte se vzory v ruce, které vám umožní čekání na více než jeden kámen :
  • 2223 čeká na 134

  • 2224 čeká na 34

  • 2223344 čeká na 2345

  • 2223456 čeká na 13467

  • 22234 RR čeká na 25R (R červený drak)

  • 23456 čeká na 147

  • 34567 čeká na 258

  • 45678 čeká na 369

( v posledních třech případech, porovnejte čekání s předchozím pravidlem. Vidíte že dané pravidlo úspěšně blokuje i tato čekání).

Pokročilí hráči znají tyto vzory nazpaměť, mají je přímo vyryty do mozku. Komplexnější vzory čekání jsou pouze rozšířením zde jmenovaných.

 • Speciálním případem je komplexnost jednobarevné ruky. Pokud se snažíte o čistě jednobarevnou ruku, bývá často těžké říci, které všechny kameny tuto ruku kompletují. Například 1234555666789 (5 možností), 1234555566789 (5 možností), 2344455566678 (7 možností) a samozřejmě 1112345678999 ( 9 možností – chuuren pootoo)
 • Při kompletaci postupek mějte vždy na paměti rozdíl mezi hraničními (1,9) a vnitřními (2-8) kameny. Ze své přirozenosti se hraniční kameny dají využít při mnohem méně příležitostech, než kameny vnitřní. Jestliže je příliš brzy na zformování strategie, zbavte se několika hraničních kamenů a ruka získá tvar, který zformování strategie umožní. Pokročilí hráči se často snaží o ruku jen s vnitřními kameny (tan-yao) nebo naopak s hraničními kameny (chanta, jun-chan), sledujte tedy odhozené kameny, získáte tím informaci, o co se snaží. Bude se vám hodit v pozdější fázi hry, až se budete rozhodovat mezi několika potenciálně nebezpečnými kameny k odhození. Pamatujte si, že po hraničních kamenech je menší poptávka, většina tenpai rukou nečeká na hraniční kámen.
 • Pracujte na své „Poker face“ . Výraz obličeje, ale vlastně vše co děláte ( body language, jazyk těla) dávají vašim soupeřům informace, které je možné při hře využít. Rozhodně nechcete, aby z vašich reakcí bylo poznat, na jaké kameny čekáte, jestli již jste v tenpai. Cest jak omezit nebo znečitelnit tyto informace je řada, je na to celý vědní obor :). Zkuste je omezit, tím že je nevysíláte, nebo naopak tím, že jich vysíláte mnoho ( berte každé odhození jako kámen na který čekáte) …. Začátečníci často dělají chybu v tom, že před odhozením dlouze kombinují. To dává soupeři možnost vyčíst jaký kámen i pravděpodobnou hodnotu čekáte. Okamžité odhození zcela nepotřebného kamene a odložení propočtu „na později“ jednak zrychlí hru, a jednak omezí tuto informaci.
 • Naučte se tři stadia kompletace mahjongové ruky. Během kompletace ruky se dají vysledovat tři stadia, ve kterých se daná ruka nachází. Zapamatujte si je a zapamatujte si činnosti, které se během daného stadia provádí :
  • Zahájení – Vývin – Rozviňte svou ruku. Odstraňte izolované kameny. Uchovávejte si co největší možnosti vývinu ( hodně záleží na tom, co koupíte ze zdi).
  • Střední hra – Útok – Útočte se svou rukou. Zvolte si jednu z možností a snažte se ruku dokončit a zavřít.
  • Koncovka – Obrana – Zabraňte tomu aby vyhrál někdo jiný. Vaše skvělá ruka je k ničemu, pokud vyhraje jiný hráč.

A teď podrobněji :

 Zahájení – Vývin. Trvá +- 6 tahů

 • Zhodnoťte potenciál vaší ruky. Pokud je v ní hodně párů, jděte na 7 párů nebo na samé pony. Snažte se co nejrychleji stanovit, jakou ruku budete skládat. Rozhodněte se zda budete odhazovat hraniční, nebo vnitřní kameny.
 • V této fázi neberte kameny, které odhodili ostatní hráči, dokud nemáte jasno v tom , jakou ruku budete skládat.
 • Berte v úvahu vlastní vítr a vítr kola. Pokuste se o ně v této fázi hry, opusťte je, pokud se ruka vyvine jiným způsobem, nebo se stanou nepravděpodobnými.
 • Váš vítr (pokud není zároveň větrem kola) je bezpečný kámen k odhození. Pokud je odhozen pár draků, třetí a čtvrtý jsou pravděpodobně také bezpečné.(je to nepravděpodobné, ale občas se stane, že hráč čeká na pár draků aby zavřel). Ponechte si je do pozdější fáze hry, až to začne být nebezpečné.
 • Pokud někdo zahlásí pon, nebo kan, důkladně studujte, o co se daný hráč snaží. Pokud je to v této fázi hry, můžete odhodit kámen, který sice může potřebovat, ale pravděpodobně možnost hlášení nevyužije.

 Střední hra – Útok. Trva +- od 6 do 12 tahu.

 • Držte si pár. Je obtížnější vytvořit pár z jednoho kamene, než vytvořit pon, pokud máte pár.
 • Buďte přizpůsobiví. Pokud vaše strategie , pro kterou jste se rozhodli v zahájení, nefunguje, změňte ji.
 • Jestliže se blížíte do tenpai, nenechte to na sobě poznat.

 Koncovka – Obrana. 12 tah a dále

 • Pokud zjistíte, že nejste schopni dokončit vaši vybranou ruku, snažte se o to, aby nevyhrál nikdo další. Speciálně určitě nechcete „nakrmit“ bodově vysoce ohodnocenou ruku. Neodhoďte nikomu, i kdyby to znamenalo, že musíte rozbít svou dobrou ruku.
 • Sledujte co je bezpečný kámen. Pravidlo 1-4-7 je dobrá taktika. Odhodit kámen, který daný hráč již také odhodil je také skvělá taktika, udělejte to, pokud můžete.
 • Sledujte odhozené kameny a neodhazujte žádný živý kámen, ten který se ještě nevyskytuje v oblasti pro odhozené kameny.

 Tento článek byl vytvořen s použitím základních rad ke strategii v mahjongu na http://www.sloperama.com/mjfaq.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Taktika a strategie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s