Já a mahjong, část druhá

Takže jsem při sledování Saki získal motivaci, zjistit o mahjongu trochu více. Píše se rok 2009, žádný problém. Startuju počítač a zadávám do prohlížeče http://www.mahjong.cz . Hmm…, stránku vlastní nějaký holandský spekulant s doménami, je na ní jen odkaz na solitér.

Nevadí, na co je google. Googlím mahjong a zjišťuji, že z miliónu stránek, které mi vypadly je 99 procent z nich právě odkazy na různé mahjong solitéry, skoro nic použitelného. To snad není možné, copak v Česku neexistuje komunita na kterou jsem zvyklý z Go? Kde jsou haldy stránek, asociace hráčů, kluby, fóra? Hm .. nikde nic, tak zpátky na stromy.

Snížíme požadavky, co takhle aspoň pravidla v češtině? Trpělivě prohrabávám hromady hnoje a nakonec první úspěch – narazil jsem na pravidla mahjongu. Ovšem čínského, nápadně připomínají dříve vzpomínaný samizdat, a vůbec neodpovídají tomu co vidím v Saki.

Dobrá, rezignace, co angličtina? A vida, tohle už vypadá líp. Nacházím na rapidu dokument So_you_want_to_play_Mahjong_1.5.doc , a konečně se dozvídám základní informace o riichi mahjongu, pravidla, způsob hraní, co je to yaku, co je to han, co jsou fu body a hlavně je tam zmíněn program, který si se mnou riichi mahjong zahraje.

„Seženu“ 🙂 program a spouštím ho. Aj, ono je to japonsky. Nevadí, teď už jsem příliš daleko, než aby ustoupil. Učím se pár základních kanji pro Pon,Kan, Chii, Ron, Tsumo, Riichi, učím se nazpaměť znaky pro větry, draky a 1-9 znaků a hraji. Dostávám na zadek, ale koukám se co hráli počítačoví soupeři, a napodobuji je. Dělám si s pomocí wiki slovníček jednotlivých yaku která vidím ve hře. Začínám se do toho dostávat. Mezitím stále sleduju Saki, dokonce už i občas chápu, oč se tam jedná.

Nacházím na internetu flashovou hru, která umí hrát riichi mahjong http://gamedesign.jp/flash/mahjong/mahjong_e.html. Hodnoty kamenů jsou číslem, u větrů a draků písmenná zkratka a program komunikuje v angličtině. Tohle je ideální pro začátečníky, je načase abych vyhledal někoho, kdo to bude hrát se mnou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní pohled. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s