Kdy hlásit riichi.

Riichi je drastický, nekompromisní tah. Po jeho hlášení již není cesty zpět, nemůžete nic změnit, nezbývá, než čekat na výsledek. Takový tah ovšem vyžaduje přípravu. Není dobré hlásit riichi kdykoliv se ocitnete v Tenpai. Musíte si promyslet, kdy vám udělá nejlepší službu. Musíte myslet na vyhlídky takové sázky.

Kdy je nejvýhodnější hlásit riichi? Asi bude nejlepší nejprve zvážit, kdy byste riichi hlásit neměli. Vezměte tento příklad :

A: Dora:

B: Dora:

Ruka A ani ruka B nemají yaku. Jste tedy v pokušení hlásit riichi, jinak nebudete schopni vyhrát. Nicméně, měli byste počkat. Pokud teď ohlásíte riichi a vyhrajete, bude to 1300 bodů (pokud nejste rozdávající hráč).

Potom co ohlásíte riichi a nebudete schopni dále ovlivňovat hru, mohou vaši protihráči dostat výbornou ruku. Pak se z vašeho riichi stane nabitá zbraň, mířící přímo na vaši hlavu. Dostanete se do nebezpečné pozice, protože svou hru již nemůžete změnit.

Zpět k ruce A a ruce B. Co dělat v situaci jako je tato? Podívejme se nejprve na ruku A. Pokud jste v této pozici, měli byste nejprve počkat a zformovat yaku. Nyní sice můžete vyhrát se , ale místo toho byste měli čekat. Uvidíte, zda se vám podaří dokoupit ze zdi 2,4 nebo 5. Pak můžete odhodit 8 a máte pin-fu. (pokud před tím dokoupíte ze zdi přímo 7, samozřejmě byste měli ohlásit výhru).

Dobrá, co když dokoupíte 2,4 nebo 5? Měli byste ohlásit riichi? NE NEMĚLI! Riichi zde vám dá 1000-2000 bodů. Je na čase promyslet další vyhlídky.

Víme tedy, kdy riichi nehlásit… Kdy ho tedy hlásit? Podívejme se na tyto příklady :

A-1 : Dora:

A-2:: Dora:

Myslím, že každý dokáže říci, jak odlišné jsou tyto dva příklady od původní ruky A. A-1 i A-2 obsahují dora a mají potenciál na získání sanshoku (tříbarevné postupky). Teď, protože tuto ruku dokážete dotlačit až na haneman (12000 bodů), byste měli hlásit riichi.

V Japonsku se ruce, která dosáhla nejvyššího bodového potenciálu, kterého bylo možné dosáhnout, říká „konečný tvar“ (final shape). Japonští profesionálové často říkají, že byste měli hlásit riichi teprve až dosáhnete tohoto „konečného tvaru“.

Co dělat, pokud je váš vyhrávající kámen odhozen, nebo jste ho koupili ze zdi dříve, než jste dosáhli konečného tvaru? Doporučuji ohlásit vítězství. Pravděpodobně to nebude ruka, která nějak výrazně postrčí hru. Riichi doporučuji hlásit ve chvíli, kdy se objeví ruka, která dokáže vyhrát celou hru.

Vysvětlili jsme si ruku A. Zkuste  sami  zapřemýšlet nad rukou B, jak ji dostat do „konečného tvaru“. Nemělo by to být obtížné.

Zdrojem tohoto článku je sloupek profesionálního hráče Shintaro Konno na http://reachmahjong.com/en/2009/04/konnos-kolumn-4/
Příspěvek byl publikován v rubrice Taktika a strategie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s